Food

HONEY AND NATURAL FOODS

HONEY AND NATURAL FOODS
HONEY AND NATURAL FOODS

HONEY AND NATURAL FOODS

Sağlıklı yaşam ve doğal beslenme zorlaşıyor. Üretici daha fazla kar elde etmek için kimyasal ve hileli maddeler kullanırken, tüketici daha fazla ödeme yapmamak için ucuz besinlere yönelmeyi seçiyor. Doğal olarak, insan ekonomiyi düşünürken sağlığını görmezden gelir. Bu davranış her geçen gün artmaktadır. Her ekonomik çöküş ve krizden sonra ilk kaçılan yer gerçeğin yerini almasıdır. Üretici ucuz malzeme kullanıyor. Tüketici bilinçli değilse, üretici düşük kaliteli malları kabul eder.

İnsan sağlığı açısından arı ürünleri, kara kimyon, kekik, biberiye ve aloe vera ürünleri çok önemlidir. Bu nimetlerin Kur’an-ı Kerim’de özel bir yeri vardır. Bin panacea olduğu yazılmıştır. Bal exegesis var. Peygamberimiz Muhammed, siyah tohumun ölüm hariç her hastalık için iyi olduğunu söylüyor.

Geçmişte, halkımız doğal gıda üretmek ve tüketmek konusunda çok titiz davrandı. Ceviz sosisleri evin bir yerine asılacak şekilde yapılır.

Vintage zamanı üretilen üzüm pekmezi üretildi. Köylü tarhana’yı kendi sütüyle ve unuyla yapardı. Artık her şey kimyasallar içeriyor, her şey fabrikada üretiliyor.

Çeşitli protein tozları, enerji çikolataları, enerji içecekleri vücut gelişimi için tüketilmektedir. Geçici enerji sağladıklarına ve doğal yiyeceklerin yerini almadıklarına inanıyoruz. Bir gıda doğal olduğunda, bunun yerine kullanmak hem riskli hem de tehlikelidir.

Enerji içeceklerinin sağlığa zararlı olduğu ve ölümle sonuçlandığı bilinmektedir. Yan etkiler bilinir. Ancak doğal bal, polen, arı sütü, arı zehiri, siyah tohum ve ceviz gibi bir yan etkisi yoktur. Arı ürünleri vücut yapımında kullanılabilir. Bal, arı sütü ve polen yeterli ve oldukça sağlıklıdır.

Arı ürünlerinden probolis, nefes darlığı, astım ve anti-bakteriyel olarak kullanılabilir.

Polifenoller, çeşitli mineraller (glukoz, fruktoz, demir, kalsiyum, fosfat, sodyum, klorür, potasyum, magnezyum) ve

Vitaminler (B1, B2, B3, B5, B6)

kalp hastalığı riskini azaltır. Bazı insanlar balın şekeri artırdığını iddia eder. Doğal bal, hakiki bal şekeri artırmaz.

Marketlerde satılan ballarla ilgili bir şey söylemek doğru değildir.

Özellikle, televizyonda satılan arılar olmadan mısır şurubu yapılan bal tam bir kanser yuvasıdır.

Çevrenin flora (bitki varlığı) Arı bal. Bal alanındaki bitkilerin özelliklerini taşır. Akasya balı, kestane balı, Hayıt balı tatlım. Ancak diğer taraftan, balda farklı bir çiçek özü varsa, kalitesi artar.

Anzer balı değerlidir çünkü binlerce endemik bitkinin bulunduğu bir doğa harikasında üretilir.

Doğal ve yan etkisi olmayan türler varsa, bir besin maddesi kullanmak hem mantıklı hem de sağlıklıdır.

Leave a Comment